Glycidyl propargyl ether
ALDRICH/50062 - technical, ≥90% (GC)
Synonym: 2,3-Epoxypropyl propargyl ether
CAS Number: 18180-30-8
Empirical Formula (Hill Notation): C6H8O2
Molecular Weight: 112.13
MDL Number: MFCD00099300
Linear Formula: C6H8O2
Product Type: Chemical
| assay | ≥90% (GC) |
| density | 1.040 g/mL at 20 °C (lit.) |
| functional group | ether |
| grade | technical |
| InChI | 1S/C6H8O2/c1-2-3-7-4-6-5- |
| InChI key | SYFZCLMMUNCHNH-UHFFFAOYSA |
| refractive index | n |
| SMILES string | C#CCOCC1CO1 |
| Application: | Glycidyl propargyl ether may be used in the synthesis of: • propargyl-functional poly(carbonate)s • hyperbranched polyglycerol (hbPG) • alkyne-functionalized polytetrahydrofuran (PTHF) diols • dextran-based cyclodextrin polymers |
| General description: | Glycidyl propargyl ether (GPE) is a glycidyl ether containing a terminal alkyne group. |
| Packaging: | 10 mL in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H332 - H334 - H350 |
| Precautionary statements | P201 - P308 + P313 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 45-20-43 |
| Safety Statements | 53-24/25 |
| RIDADR | NA 1993 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 156.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 69 °C - closed cup |
| Purity | ≥90% (GC) |
| Density | 1.040 g/mL at 20 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


