Gly-Ala
ALDRICH/50150 - ≥99.0% (NT)
Synonym: Glycyl-L-alanine
CAS Number: 3695-73-6
Empirical Formula (Hill Notation): C5H10N2O3
Molecular Weight: 146.14
EC Number: 223-019-8
MDL Number: MFCD00065112
Linear Formula: NH2CH2CONHCH(CH3)COOH
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| assay | ≥99.0% (NT) |
| ign. residue | ≤0.05% (as SO4) |
| InChI | 1S/C5H10N2O3/c1-3(5(9)10) |
| InChI key | VPZXBVLAVMBEQI-VKHMYHEASA |
| mp | ~230 °C (dec.) |
| optical activity | [α]20/D −50±2°, c = 8% in H2O |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: solution phase peptide synthesis |
| SMILES string | C[C@H](NC(=O)CN)C(O)=O |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99.0% (NT) |
| mp | ~230 °C (dec.) |
| UNSPSC | 12352209 |

