Biphenyl sodium complex solution
ALDRICH/50342 - technical, 0.5-1.5 M in diethylene glycol diethyl ether
Synonym: Sodium biphenyl complex
CAS Number: 5137-46-2
Empirical Formula (Hill Notation): C12H10 · Na
Molecular Weight: 177.20
MDL Number: MFCD00013182
Linear Formula: C6H5C6H5 · Na
Product Type: Chemical
| concentration | 0.5-1.5 M in diethylene glycol diethyl ether |
| density | 1,100 g/cm3 |
| form | liquid |
| functional group | phenyl |
| grade | technical |
| InChI | 1S/C12H9.Na/c1-3-7-11(8-4 |
| InChI key | UUNVZHGYJSUMDC-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reagent type: reductant |
| shelf life | limited shelf life |
| SMILES string | [Na]c1ccc(cc1)-c2ccccc2 |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Biphenyl sodium complex is generally used as a difunctional anionic initiator to synthesize block copolymers and also as a reagent to detect the organic halogen. |
| Physical form: | may contain solid |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS05,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H226 - H314 - H411 |
| Precautionary statements | P210 - P233 - P273 - P280 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | C,N |
| Risk Statements | 10-14-34-50/53 |
| Safety Statements | 8-26-36/37/39-45-57-60 |
| RIDADR | UN 1993C 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 129.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 54 °C - closed cup |
| Supplemental Hazard Statements | EUH014 - EUH019 |
| Density | 1,100 g/cm3 |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352002 |




