Trihexyltetradecylphosphonium bis(trifluoromethylsulfonyl)amide
ALDRICH/50971 - ≥95.0%
Synonym: Tetradecyltrihexylphosphonium bis(trifluoromethylsulfonyl)
CAS Number: 460092-03-9
Empirical Formula (Hill Notation): C34H68F6NO4PS2
Molecular Weight: 764.00
MDL Number: MFCD04117695
Linear Formula: [CH3(CH2)5]3P[N(SO2CF3)2](CH2)13CH3
Product Type: Chemical
| assay | ≥95.0% |
| density | 1.07 g/mL at 20 °C (lit.) |
| functional group | fluoro |
| phosphine | |
| impurities | ≤1.0 water (Karl Fischer) |
| InChI | 1S/C32H68P.C2F6NO4S2/c1-5 |
| InChI key | HYNYWFRJHNNLJA-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | FC(F)(F)S(=O)(=O)[N-]S(=O |
| Application: | [P6,6,6,14][Ntf2] can be used in: • The electrodeposition of nano and microcrystalline metals for electrochemical applications. • The synthesis of amino acid ionic liquid functionalized graphene (AAIL-GR) applicable as a biosensor. • The investigation of interactions between ionic liquids and fluorinated alkanes. • The synthesis of pure rutile and anatase phases of nanocrystalline TiO2. |
| General description: | Trihexyltetradecylphospho |
| Other Notes: | Ionic liquid for copolymerisation |
| Packaging: | 5, 50 g in poly bottle |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H226 - H314 |
| Precautionary statements | P210 - P233 - P240 - P280 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 10-22-34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2920 3(8) / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 125.6 °F |
| Flash Point(C) | 52 °C |
| Purity | ≥95.0% |
| Density | 1.07 g/mL at 20 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |



