Indium(III) acetate
ALDRICH/510270 - 99.99% trace metals basis
Synonym: Indium triacetate
CAS Number: 25114-58-3
Empirical Formula (Hill Notation): C6H9InO6
Molecular Weight: 291.95
MDL Number: MFCD00054347
Linear Formula: In(C2H3O2)3
Product Type: Chemical
| assay | 99.99% trace metals basis |
| form | solid |
| InChI | 1S/3C2H4O2.In/c3*1-2(3)4; |
| InChI key | VBXWCGWXDOBUQZ-UHFFFAOYSA |
| mp | 270 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: indium |
| reagent type: catalyst | |
| SMILES string | CC(=O)O[In](OC(C)=O)OC(C) |
| Application: | Indium(III) acetate can be used: • As a precursor to fabricate In2S3 thin films via chemical spray pyrolysis. These films are used as electron transport layers in highly efficient perovskite solar cells. • To prepare indium arsenide quantum dots which are infrared emitting nanomaterials used in optoelectronic and biomedical applications. |
| General description: | Indium(III) acetate is a white crystalline water-soluble solid that decomposes to indium oxide upon heating. It is used as a catalyst in intermolecular and intramolecular acyl substitution reactions. It is also widely used as CVD precursor to prepare indium oxide thin oxide. |
| Packaging: | 10, 50 g in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99.99% trace metals basis |
| mp | 270 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352103 |


