Guanine hydrochloride
ALDRICH/51030 - ≥99.0%
Synonym: 2-
CAS Number: 635-39-2
Empirical Formula (Hill Notation): C5H5N5O · HCl
Molecular Weight: 187.59
EC Number: 211-235-5
MDL Number: MFCD00213670
Linear Formula: C5H5N5O · HCl
Product Type: Chemical
| assay | ≥99.0% |
| form | powder |
| ign. residue | ≤0.05% |
| InChI | 1S/C5H5N5O.ClH/c6-5-9-3-2 |
| InChI key | IBAOFQIOOBQLHE-UHFFFAOYSA |
| loss | ≤3.0% loss on drying |
| mp | ≥300 °C |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | Cl.NC1=Nc2[nH]cnc2C(=O)N1 |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Guanine hydrochloride may be used in the synthesis of Na10[Pt2(μ-PO4)4(C5H3N5O)2].22H2O. |
| General description: | Guanine hydrochloride is the hydrochloride salt of the purine base, guanine. It is a component of basal medium. |
| Packaging: | 10, 50 g in glass bottle |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99.0% |
| mp | ≥300 °C |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352005 |

