2-Bromo-1,4-naphthoquinone
ALDRICH/510300 - 98%
Synonym: 2-
CAS Number: 2065-37-4
Empirical Formula (Hill Notation): C10H5BrO2
Molecular Weight: 237.05
MDL Number: MFCD00629301
Linear Formula: C10H5BrO2
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| functional group | bromo |
| ketone | |
| InChI | 1S/C10H5BrO2/c11-8-5-9(12 |
| InChI key | KJOHPBJYGGFYBJ-UHFFFAOYSA |
| mp | 131-133 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | BrC1=CC(=O)c2ccccc2C1=O |
| Application: | 2-Bromo-1,4-naphthoquinon • benzo[f]indolequinones • 2-azido-1,4-naphthoquin • 2-allyl-3-bromo-1,4-nap • 2-(3-indolyl)-1,4-napht |
| General description: | 2-Bromo-1,4-naphthoquinon |
| Packaging: | 10 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 131-133 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


