6-Heptenenitrile
ALDRICH/510432 - 98%
CAS Number: 5048-25-9
Empirical Formula (Hill Notation): C7H11N
Molecular Weight: 109.17
MDL Number: MFCD00151804
Linear Formula: H2C=CH(CH2)4CN
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 75-78 °C/13 mmHg (lit.) |
| density | 0.841 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | allyl |
| nitrile | |
| InChI | 1S/C7H11N/c1-2-3-4-5-6-7- |
| InChI key | ZLWQKLRMIQIHKQ-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | C=CCCCCC#N |
| storage temp. | 2-8°C |
| General description: | 6-Heptenenitrile, also known as 6-cyano-1-hexene, is an aliphatic nitrile. |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H317 |
| Precautionary statements | P280 - P301 + P312 + P330 - P302 + P352 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-43 |
| Safety Statements | 36 |
| RIDADR | NA 1993 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 180.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 82.2 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 75-78 °C/13 mmHg (lit.) |
| Density | 0.841 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |


