Yttrium(III) butoxide solution
ALDRICH/510661 - 0.5 M in toluene, ≥99.9% trace metals basis
CAS Number: 111941-71-0
Empirical Formula (Hill Notation): C12H27O3Y
Molecular Weight: 308.25
MDL Number: MFCD00797391
Linear Formula: Y(OC4H9)3
Product Type: Chemical
| assay | ≥99.9% trace metals basis |
| bp | 109 °C |
| concentration | 0.5 M in toluene |
| density | 0.9 g/mL at 25 °C |
| form | liquid |
| InChI | 1S/3C4H9O.Y/c3*1-2-3-4-5; |
| InChI key | PCOPFSXTYFFNIG-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: yttrium |
| reagent type: catalyst | |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCCCO[Y](OCCCC)OCCCC |
| Application: | Precursor to composite film electrode for solid oxide fuel cells. |
| Application: | Yttrium(III) butoxide serves as a key precursor in: • Sol–gel synthesis of barium zirconate-based perovskites BaZr0.8Y0.2O3−δ, used as an electrolyte in protonic ceramic fuel cells (PCFCs) and protonic ceramic electrolyzer cells (PCECs) and other electrochemical devices. • Solvothermal synthesis of Y-doped SnO₂ nanocrystals (Y-SnO₂ NCs), which serve as an electron transport layer (ETL) in planar perovskite solar cells. • Synthesis of yttrium doped BaTiO3 barium titanate widely used material for electric ceramics due to its excellent dielectric, ferroelectric, and piezoelectric properties. • Synthesis of Y4Al2O9 nanoparticles utilized in various optoelectronic applications, including LED lighting, display technologies, and potentially in solar energy conversion systems. |
| Features and Benefits: | • With a purity level of ≥99.9% (<1000ppm), it enhances the quality and reliability of applications in ceramics and thin films. • Yttrium(III) butoxide with ≥99.9% purity improves the mechanical, thermal, and electrical properties of final materials, boosting their effectiveness and reliability. |
| General description: | Yttrium(III) butoxide is an organometallic compound commonly utilized as a precursor in the synthesis of various yttrium-based compounds. These compounds are widely used in optical coatings, ceramics, electronic components, and superconducting materials. |
| Packaging: | 25, 100 mL in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H304 - H315 - H319 - H336 - H361d - H373 - H412 |
| Precautionary statements | P201 - P210 - P273 - P301 + P310 + P331 - P302 + P352 - P308 + P313 |
| Hazard Codes | F,Xn |
| Risk Statements | 63-11-38-48/20-65-67 |
| Safety Statements | 16-36/37-62 |
| RIDADR | UN1294 - class 3 - PG 2 - Toluene, solution |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 46.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 8 °C - closed cup |
| Purity | ≥99.9% trace metals basis |
| bp | 109 °C |
| Density | 0.9 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352103 |




