2-Cyanobenzophenone
ALDRICH/510726 - 97%
Synonym: 2-
CAS Number: 37774-78-0
Empirical Formula (Hill Notation): C14H9NO
Molecular Weight: 207.23
MDL Number: MFCD00672032
Linear Formula: NCC6H4OCC6H5
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| functional group | ketone |
| nitrile | |
| phenyl | |
| InChI | 1S/C14H9NO/c15-10-12-8-4- |
| InChI key | XPBIJHFBORWDCM-UHFFFAOYSA |
| mp | 82-87 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | O=C(c1ccccc1)c2ccccc2C#N |
| Application: | 2-Cyanobenzophenone (2-benzoylbenzonitrile) may be used in the preparation of 3-phenyl-3H-isobenzofuran-1-ylidenam |
| General description: | 2-Cyanobenzophenone, also known as 2-benzoylbenzonitrile, is a carbonyl-ene-nitrile compound. Its crystal structure belongs to the monoclinic space group, P21/c. 2-Cyanobenzophenone reacts with furan to form the corresponding adduct. Its reduction under electrochemical condition led to the formation of 2-t-butylbenzophenone, 3-t-butyl-3-phenylphthalide and 6-t-butyl-3-phenylphthalide. |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 82-87 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


