6-Chloro-3-pyridinecarbonitrile
ALDRICH/510734 - 97%
Synonym: 2-
CAS Number: 33252-28-7
Empirical Formula (Hill Notation): C6H3ClN2
Molecular Weight: 138.55
MDL Number: MFCD00084941
Linear Formula: C6H3ClN2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| functional group | chloro |
| nitrile | |
| InChI | 1S/C6H3ClN2/c7-6-2-1-5(3- |
| InChI key | ORIQLMBUPMABDV-UHFFFAOYSA |
| mp | 116-120 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Clc1ccc(cn1)C#N |
| Application: | 6-Chloro-3-pyridinecarbon • (6-chloro-3-pyridyl)met • 2-(N-methyl-N-isopropylamino)-5-cyanop • S-(5-cyano-2-pyridyl)thiou |
| General description: | 6-Chloro-3-pyridinecarbon |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 + H312 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P264 - P280 - P301 + P312 - P302 + P352 + P312 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 20/21/22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 116-120 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


