Cyclohexyldiphenylphosphine
ALDRICH/510742
Synonym: Diphenylcyclohexylphosphine
CAS Number: 6372-42-5
Empirical Formula (Hill Notation): C18H21P
Molecular Weight: 268.33
EC Number: 228-904-2
MDL Number: MFCD00046360
Linear Formula: C6H11P(C6H5)2
Product Type: Chemical
| functional group | phosphine |
| InChI | 1S/C18H21P/c1-4-10-16(11- |
| InChI key | ZXKWUYWWVSKKQZ-UHFFFAOYSA |
| mp | 58-62 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: Buchwald-Hartwig Cross Coupling Reaction |
| reaction type: Heck Reaction | |
| reaction type: Hiyama Coupling | |
| reaction type: Negishi Coupling | |
| reaction type: Sonogashira Coupling | |
| reaction type: Stille Coupling | |
| reaction type: Suzuki-Miyaura Coupling | |
| reagent type: ligand reaction type: Cross Couplings |
|
| SMILES string | C1CCC(CC1)P(c2ccccc2)c3cc |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 230.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 110 °C - closed cup |
| mp | 58-62 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352002 |

