Pentafluorophenyl isocyanate
ALDRICH/512079 - 97%
CAS Number: 1591-95-3
Empirical Formula (Hill Notation): C7F5NO
Molecular Weight: 209.07
EC Number: 216-470-7
MDL Number: MFCD01863699
Linear Formula: C6F5NCO
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 52 °C/2 mmHg (lit.) |
| density | 1.6 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | fluoro |
| isocyanate | |
| InChI | 1S/C7F5NO/c8-2-3(9)5(11)7 |
| InChI key | QXLDBWRLZDBVGF-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | Fc1c(F)c(F)c(N=C=O)c(F)c1 |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Pentafluorophenyl isocyanate may be used in the preparation of: • pentafluorophenyl end-capped poly(ethylene glycol) (PF-PEG-PF) • 9-O-(pentafluorophenylcarbamoy • 9-O-(tert-butyldimethylsilyl)-10-( • substituted 2,6-ethynylpyridine bisphenylurea scaffolds • novel O-xylyl bridged hexaurea receptor for atmospheric CO2 uptake |
| General description: | Pentafluorophenyl isocyanate (PFPI), an aryl isocyanate, is an N-protecting reagent. The photoinduced intermolecular carbamoylation of tertiary ethereal C-H bond of fused bicyclic system using PFPI/benzophenone has been reported. Reacting wood polymers with PFPI can make them resistant to fungal attack by forming a stable carbamate bond. |
| Packaging: | 5 mL in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 + H312 + H332 - H315 - H317 - H319 - H334 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P264 - P280 - P301 + P312 - P302 + P352 + P312 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 20/21/22-36/37/38 |
| Safety Statements | 23-26-36 |
| RIDADR | UN 2206PSN1B 6.1 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 230.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 110 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 52 °C/2 mmHg (lit.) |
| Density | 1.6 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |



