Benzo[b]thien-3-ylboronic acid
ALDRICH/512117 - ≥95.0%
Synonym: Thianaphthene-
CAS Number: 113893-08-6
Empirical Formula (Hill Notation): C8H7BO2S
Molecular Weight: 178.02
MDL Number: MFCD01114669
Linear Formula: C8H7BO2S
Product Type: Chemical
| assay | ≥95.0% |
| InChI | 1S/C8H7BO2S/c10-9(11)7-5- |
| InChI key | QVANIYYVZZLQJP-UHFFFAOYSA |
| mp | 225-230 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OB(O)c1csc2ccccc12 |
| Application: | Benzo[b]thien-3-ylboronic acid can be used: • To prepare thienyl substituted pyrimidine derivatives as potent antimycobacterial compoun • To prepare 3-O-protected 17-heteroaryl-3-hydroxyes • As a substrate in the study of metal-free coupling reactions of allylic alcohols with heteroaryl boronic acids. • As a starting material for the preparation of thienyl based quinoline and pyridine ligands, which are further used to synthesize platinum complexes. |
| Other Notes: | Contains varying amounts of anhydride |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥95.0% |
| mp | 225-230 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352103 |

