6-Amino-2-naphthoic acid
ALDRICH/512370 - 90%
CAS Number: 116668-47-4
Empirical Formula (Hill Notation): C11H9NO2
Molecular Weight: 187.19
MDL Number: MFCD01861831
Linear Formula: H2NC10H6CO2H
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| assay | 90% |
| impurities | 3% 5-amino-2-naphthoic acid |
| 5% 6-hydroxy-2-naphthoic acid | |
| InChI | 1S/C11H9NO2/c12-10-4-3-7- |
| InChI key | NZTPZUIIYNYZKT-UHFFFAOYSA |
| mp | 206-209 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: solution phase peptide synthesis |
| SMILES string | Nc1ccc2cc(ccc2c1)C(O)=O |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 90% |
| mp | 206-209 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352106 |


