3-Chloro-L-tyrosine
ALDRICH/512443 - 97%
Synonym: (2S)
CAS Number: 7423-93-0
Empirical Formula (Hill Notation): C9H10ClNO3
Molecular Weight: 215.63
EC Number: 231-050-3
MDL Number: MFCD00045865
Linear Formula: 4-(HO)C6H3(Cl)CH2CH(NH2)CO2H
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| assay | 97% |
| InChI | 1S/C9H10ClNO3/c10-6-3-5(1 |
| InChI key | ACWBBAGYTKWBCD-ZETCQYMHSA |
| mp | 249 °C (lit.) |
| optical activity | [α]24/D −2°, c = 1 in 1 M HCl |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: solution phase peptide synthesis |
| SMILES string | N[C@@H](Cc1ccc(O)c(Cl)c1) |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 249 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352209 |

