Bis(isopropylcyclopentadienyl)tungsten(IV) dihydride
ALDRICH/512559
CAS Number: 64561-25-7
Empirical Formula (Hill Notation): C16H24W
Molecular Weight: 400.20
MDL Number: MFCD04126431
Linear Formula: (C5H4CH(CH3)2)2WH2
Product Type: Chemical
| bp | 230 °C (lit.) |
| composition | W, 43.8-48.0% gravimetric (, with Cinchonine) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/2C8H11.W.2H/c2*1-7(2)8 |
| InChI key | BRZLVTGJFZKZNZ-UHFFFAOYSA |
| reaction suitability | core: tungsten |
| reagent type: catalyst | |
| refractive index | n |
| SMILES string | [WH2].CC(C)[C]1[CH][CH][C |
| Packaging: | 2.5 g in ampule |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 199.9 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 93.3 °C - closed cup |
| bp | 230 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352103 |
