4-Amino-6-methoxypyrimidine
ALDRICH/513245 - 96%
CAS Number: 696-45-7
Empirical Formula (Hill Notation): C5H7N3O
Molecular Weight: 125.13
MDL Number: MFCD00129983
Linear Formula: C5H7N3O
Product Type: Chemical
| assay | 96% |
| InChI | 1S/C5H7N3O/c1-9-5-2-4(6)7 |
| InChI key | VELRBZDRGTVGGT-UHFFFAOYSA |
| mp | 157-160 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | COc1cc(N)ncn1 |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | 96% |
| mp | 157-160 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


