Luperox® AFR40, Benzoyl peroxide solution
ALDRICH/513431 - 40 wt. % in dibutyl phthalate
Synonym: Benzoyl peroxide, blend in dibutyl phthalate
CAS Number: 94-36-0
Empirical Formula (Hill Notation): C14H10O4
Molecular Weight: 242.23
MDL Number: MFCD00003071
Linear Formula: (C6H5CO)2O2
Product Type: Chemical
| concentration | 40 wt. % in dibutyl phthalate |
| InChI | 1S/C14H10O4/c15-13(11-7-3 |
| InChI key | OMPJBNCRMGITSC-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| reaction suitability | reagent type: oxidant |
| SMILES string | O=C(OOC(=O)c1ccccc1)c2ccc |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Polymerization initiator. |
| Legal Information: | Luperox is a registered trademark of Arkema Inc. |
| Legal Information: | Product of Arkema Inc. |
| Packaging: | 500 g in poly bottle |
| Symbol | ![]() ![]() ![]() GHS02,GHS07,GHS08,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H242 - H317 - H319 - H360FD - H410 |
| Precautionary statements | P210 - P235 - P273 - P280 - P308 + P313 - P370 + P378 |
| Hazard Codes | O,T,N |
| Risk Statements | 61-7-36-43-50-62 |
| Safety Statements | 53-3/7-14-26-35-36/37/39-45-61 |
| RIDADR | UN 3108A4 5.2 |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 203.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 95 °C - closed cup |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12162002 |





