1-Azido-1-deoxy-β-D-galactopyranoside
ALDRICH/513989 - 97%
CAS Number: 35899-89-9
Empirical Formula (Hill Notation): C6H11N3O5
Molecular Weight: 205.17
MDL Number: MFCD00181720
Linear Formula: C6H11N3O5
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| InChI | 1S/C6H11N3O5/c7-9-8-6-5(1 |
| InChI key | KSRDTSABQYNYMP-FPRJBGLDSA |
| mp | 150 °C (dec.) (lit.) |
| optical activity | [α]20/D +23°, c = 1% in DMSO |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: click chemistry |
| SMILES string | OC[C@H]1O[C@@H](N=[N+]=[N |
| storage temp. | −20°C |
| Packaging: | 500 mg in amber glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 150 °C (dec.) (lit.) |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352200 |

