3,5-Dibromobenzaldehyde
ALDRICH/515396
CAS Number: 56990-02-4
Empirical Formula (Hill Notation): C7H4Br2O
Molecular Weight: 263.91
MDL Number: MFCD00156887
Linear Formula: Br2C6H3CHO
Product Type: Chemical
| functional group | aldehyde |
| bromo | |
| InChI | 1S/C7H4Br2O/c8-6-1-5(4-10 |
| InChI key | ZLDMZIXUGCGKMB-UHFFFAOYSA |
| mp | 84-88 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Brc1cc(Br)cc(C=O)c1 |
| Application: | Reactant involved in: • Suzuki-Miyaura cross-coupling reactions • Synthesis of blue fluorescent dye derivatives for organic light emitting diodes • Sharpless kinetic resolution for the formation of Baylis-Hillman enal adducts • Synthesis of podophyllotoxin mimetic pyridopyrazoles as anticancer agents • Allylic alkylation • Synthesis of C2-symmetric biphosphine ligand I |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3261 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | 84-88 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


