6-Chloro-2-hexanone
ALDRICH/515442 - 97%
CAS Number: 10226-30-9
Empirical Formula (Hill Notation): C6H11ClO
Molecular Weight: 134.60
EC Number: 233-546-5
MDL Number: MFCD00191625
Linear Formula: Cl(CH2)4COCH3
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 85.5-86.5 °C/16 mmHg (lit.) |
| density | 1.02 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | chloro |
| ketone | |
| InChI | 1S/C6H11ClO/c1-6(8)4-2-3- |
| InChI key | CMDIDTNMHQUVPE-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC(=O)CCCCCl |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NA 1993 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 195.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 90.56 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 85.5-86.5 °C/16 mmHg (lit.) |
| Density | 1.02 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |

