Ethyl 4-hydroxy-2-quinolinecarboxylate
ALDRICH/515523 - 96%
Synonym: Kynurenic acid ethyl ester
CAS Number: 24782-43-2
Empirical Formula (Hill Notation): C12H11NO3
Molecular Weight: 217.22
MDL Number: MFCD01863732
Linear Formula: C12H11NO3
Product Type: Chemical
| assay | 96% |
| functional group | ester |
| InChI | 1S/C12H11NO3/c1-2-16-12(1 |
| InChI key | UACLREXZGKWWIC-UHFFFAOYSA |
| mp | 216-218 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CCOC(=O)c1cc(O)c2ccccc2n1 |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 96% |
| mp | 216-218 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


