4-Acetylbenzaldehyde
ALDRICH/516333 - 97%
Synonym: 4-Formylacetophenone
CAS Number: 3457-45-2
Empirical Formula (Hill Notation): C9H8O2
Molecular Weight: 148.16
MDL Number: MFCD02093689
Linear Formula: CH3COC6H4CHO
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| functional group | aldehyde |
| ketone | |
| InChI | 1S/C9H8O2/c1-7(11)9-4-2-8 |
| InChI key | KTFKRVMXIVSARW-UHFFFAOYSA |
| mp | 33-36 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [H]C(=O)c1ccc(cc1)C(C)=O |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 33-36 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

