Cyclopentyl isocyanate
ALDRICH/516589 - 97%
CAS Number: 4747-71-1
Empirical Formula (Hill Notation): C6H9NO
Molecular Weight: 111.14
MDL Number: MFCD02093695
Linear Formula: C5H9NCO
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 147 °C (lit.) |
| density | 0.986 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | isocyanate |
| InChI | 1S/C6H9NO/c8-5-7-6-3-1-2- |
| InChI key | CZALJDQHONFVFU-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | O=C=NC1CCCC1 |
| storage temp. | 2-8°C |
| vapor pressure | 2.83 psi ( 20 °C) |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H226 - H302 + H312 + H332 - H315 - H317 - H319 - H334 - H335 |
| Precautionary statements | P210 - P233 - P280 - P301 + P312 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 10-20/21/22-36/37/38 |
| Safety Statements | 16-26-36/37/39 |
| RIDADR | UN 3080PSN1 3(6.1) / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 97.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 36.11 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 147 °C (lit.) |
| Density | 0.986 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |




