Iridium(IV) chloride hydrate
ALDRICH/516996 - ≥99.9% trace metals basis
CAS Number: 207399-11-9
Empirical Formula (Hill Notation): Cl4Ir · xH2O
Molecular Weight: 334.03 (anhydrous basis)
EC Number: 233-048-8
MDL Number: MFCD00150243
Linear Formula: lrCl4 · xH2O
Product Type: Chemical
| application(s) | PEM fuel cells homogeneous catalyst material synthesis precursor |
| assay | ≥99.9% trace metals basis |
| form | crystalline |
| impurities | ≤1000 ppm Trace Metal Analysis |
| InChI | 1S/4ClH.Ir.H2O/h4*1H;;1H2 |
| InChI key | KVDBPOWBLLYZRG-UHFFFAOYSA |
| mp | >350 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: iridium |
| reagent type: catalyst | |
| SMILES string | O.Cl[Ir](Cl)(Cl)Cl |
| Application: | Iridium(IV) chloride hydrate can be used: • To fabricate an Ir-decorated graphene electrode for vanadium redox flow batteries. • As a precursor to synthesize iridium oxide nanoparticles. These nanoparticles can act as a stable catalyst for the hydrogenation of a series of nitrogen heterocycles. • To prepare Ir single atom catalyst (Ir1–Ni(OH)2) for oxygen evolution reaction. |
| General description: | Iridium(IV) chloride hydrate is a black crystallinesolid used as a precursor to synthesize Ir-based catalysts and nanoparticles. |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P301 + P312 + P330 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36/37 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99.9% trace metals basis |
| mp | >350 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352302 |


