Iron(III) acetylacetonate
ALDRICH/517003 - ≥99.9% trace metals basis
Synonym: 2,4-Pentanedione iron(III) derivative; Fe(acac)3; Ferric acetylacetonate; Iron(III) 2,4-pentanedionate
CAS Number: 14024-18-1
Empirical Formula (Hill Notation): C15H21FeO6
Molecular Weight: 353.17
EC Number: 237-853-5
MDL Number: MFCD00000020
Linear Formula: Fe(C5H7O2)3
Product Type: Chemical
| assay | ≥99.9% trace metals basis |
| density | 5.24 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | powder |
| greener alternative category | Aligned ![]() |
| greener alternative product characteristics | Catalysis Learn more about the Principles of Green Chemistry . |
| InChI | 1S/3C5H8O2.Fe/c3*1-4(6)3- |
| InChI key | AQBLLJNPHDIAPN-LNTINUHCSA |
| mp | 180-182 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: iron |
| reagent type: catalyst | |
| SMILES string | CC(=O)C=C(C)O[Fe](OC(C |
| sustainability | Greener Alternative Product |
| Application: | Iron(III) acetylacetonate can be used as: • A iron precursor for the synthesis of Fe3O4/carbon composite fibers via forcespinning technique. This composite material used in the formation of high-performance anode materials for lithium-ion batteries. • A precursor for the synthesis of iron-containing metal-organic frameworks (MOFs) for the applications in rechargeable alkali-ion batteries. • An additive to enhance the efficiency of the N-hydroxyphthalimide (NHPI) catalyst in the oxidation of cumene. • A solvent activation agent in the fabrication of polyamide membranes, which are used in reverse osmosis (RO) applications. • As a MOCVD precursor for highly crystalline (Zn,Fe)Fe2O4 films and magnetic property measurements of these films. Iron (III) acetylacetonate may be used as a precursor for the synthesis of water-soluble magnetite nanoparticles, which may find applications in magnetic hyperthermia treatment. • As a MOCVD precursor for highly crystalline (Zn,Fe)Fe2O4 films and magnetic property measurements of these films. |
| Application: | MOCVD precursor for highly crystalline (Zn,Fe)Fe2O4 films and magnetic property measurements of these films. |
| Features and Benefits: | We are committed to bringing you Greener Alternative Products, which adhere to one or more of The 12 Principles of Green Chemistry. This product has been enhanced for catalytic efficiency. Click here ![]() |
| General description: | Iron(III) acetylacetonate, also known as tris(acetylacetonato)iron |
| Packaging: | 10 g in glass bottle |
| Packaging: | 50 g in poly bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 + H312 + H332 - H318 |
| Precautionary statements | P261 - P280 - P301 + P312 - P302 + P352 + P312 - P304 + P340 + P312 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | ≥99.9% trace metals basis |
| mp | 180-182 °C (dec.) (lit.) |
| Density | 5.24 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352103 |



