Phenyl-d5-boronic acid
ALDRICH/517860 - 98 atom % D, 98% (CP)
Synonym: (Pentadeuterophenyl)
CAS Number: 215527-70-1
Empirical Formula (Hill Notation): C6D5H2BO2
Molecular Weight: 126.96
MDL Number: MFCD02093711
Linear Formula: C6D5B(OH)2
Product Type: Chemical
| application(s) | electronics pharmaceutical |
| assay | 98% (CP) |
| InChI | 1S/C6H7BO2/c8-7(9)6-4-2-1 |
| InChI key | HXITXNWTGFUOAU-RALIUCGRSA |
| isotopic purity | 98 atom % D |
| mass shift | M+5 |
| mp | 217-220 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [2H]c1c([2H])c([2H])c(B(O |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22 |
| Safety Statements | 36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% (CP) |
| mp | 217-220 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352106 |


