Iron(II) acetate
ALDRICH/517933 - ≥99.99% trace metals basis
Synonym: Ferrous acetate; Iron acetate [Fe(OAc)2 ]; Iron diacetate
CAS Number: 3094-87-9
Empirical Formula (Hill Notation): C4H6FeO4
Molecular Weight: 173.93
EC Number: 221-441-7
MDL Number: MFCD00058909
Linear Formula: Fe(CO2CH3)2
Product Type: Chemical
| assay | ≥99.99% trace metals basis |
| form | solid |
| InChI | 1S/2C2H4O2.Fe/c2*1-2(3)4; |
| InChI key | LNOZJRCUHSPCDZ-UHFFFAOYSA |
| mp | 190-200 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: iron |
| SMILES string | CC(=O)O[Fe]OC(C)=O |
| Application: | Iron(II) acetate can be used as:• A precursor for synthesizing iron oxide and iron-based nanostructures which are employed as anode materials for lithium-ion batteries and supercapacitors. • A precursor in the synthesis of iron oxide nanoparticles. These particles are incorporated into carbon nanofibers for use in supercapacitor applications. • A precursor to synthesize hematite nanoparticles for applications in solar cells. These nanoparticles exhibit shape-dependent optical properties and can be used for imaging, photocatalysis, and solar cells. The product was used to synthesize iron oxide nanoparticles which was further used to form iron oxide-poly(ethylene glycol) core-shell nanoparticles (NPs). The core-shell NPs were studied for self-assembly at liquid–liquid interfaces (SALI) forming monolayers. |
| General description: | Iron(II) acetate, also known as ferrous acetate. It finds applications in the dye industry, organic synthesis, and as a precursor for other iron compounds. Additionally, it is also used as a catalyst in organic oxidation reactions. |
| Packaging: | 5, 25 g in poly bottle |
| Packaging: | The product was used to synthesize iron oxide nanoparticles which was further used to form iron oxide-poly(ethylene glycol) core-shell nanoparticles (NPs). The core-shell NPs were studied for self-assembly at liquid–liquid interfaces (SALI) forming monolayers. |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99.99% trace metals basis |
| mp | 190-200 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352103 |

