3,5-Dimethylbenzaldehyde
ALDRICH/518050 - 97%
CAS Number: 5779-95-3
Empirical Formula (Hill Notation): C9H10O
Molecular Weight: 134.18
MDL Number: MFCD00082777
Linear Formula: (CH3)2C6H3CHO
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 232 °C (lit.) |
| density | 0.998 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | aldehyde |
| InChI | 1S/C9H10O/c1-7-3-8(2)5-9( |
| InChI key | NBEFMISJJNGCIZ-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | Cc1cc(C)cc(C=O)c1 |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 210.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 99.00 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 232 °C (lit.) |
| Density | 0.998 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |

