2-Ethylbenzaldehyde
ALDRICH/518069
Synonym: o-Ethylbenzaldehyde
CAS Number: 22927-13-5
Empirical Formula (Hill Notation): C9H10O
Molecular Weight: 134.18
MDL Number: MFCD02261766
Linear Formula: C2H5C6H4CHO
Product Type: Chemical
| bp | 212 °C (lit.) |
| density | 1.02 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | aldehyde |
| InChI | 1S/C9H10O/c1-2-8-5-3-4-6- |
| InChI key | NTWBHJYRDKBGBR-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCc1ccccc1C=O |
| Application: | Reactant for: • Preparation of potential antibacterial agents • Asymmetric addition reactions • Solid-phase synthesis of BODIPY dyes and development of an Ig fluorescent sensor • Condensation reactions with phenylenediamine or aminothiophenol catalyzed by Mesoporous mixed metal oxide nanocrystals preparaed from aero gel process |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| bp | 212 °C (lit.) |
| Density | 1.02 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |

