Butylboronic acid N,N,N′,N′-tetramethyl-L-tartaric acid diamide ester
ALDRICH/518379
Synonym: (4R,5R)-2-Butyl-N,N,N′,N′-tetramethyl-1,3,2-dioxaborolane-4,5-dicarboxamide
CAS Number: 161344-85-0
Empirical Formula (Hill Notation): C12H23BN2O4
Molecular Weight: 270.13
MDL Number: MFCD04113606
Linear Formula: C12H23BN2O4
Product Type: Chemical
| bp | 178-179 °C (lit.) |
| density | 1.072 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | amide |
| InChI | 1S/C12H23BN2O4/c1-6-7-8-1 |
| InChI key | AFQWQRBBIZKYTE-NXEZZACHSA |
| optical activity | [α]20/D -105°, c = 1.7% in chloroform |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCCCB1O[C@H]([C@@H](O1)C( |
| Application: | Butylboronic acid N,N,N′,N′-tetramethyl- • (+)-Frondosin, a natural product from marine sponges. • Marine cyanobacterium natural products: coibacins A and B. |
| Application: | Reactant for: Preparation of biologically and pharmacologically active molecules |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| bp | 178-179 °C (lit.) |
| Density | 1.072 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352103 |

