2-Chlorophenyl chloroformate
ALDRICH/518441 - 97%
CAS Number: 19358-41-9
Empirical Formula (Hill Notation): C7H4Cl2O2
Molecular Weight: 191.01
MDL Number: MFCD02093716
Linear Formula: ClCO2C6H4Cl
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 221 °C (lit.) |
| density | 1.37 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | chloro |
| InChI | 1S/C7H4Cl2O2/c8-5-3-1-2-4 |
| InChI key | PENYBFRQSLVMLW-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | ClC(=O)Oc1ccccc1Cl |
| storage temp. | 2-8°C |
| vapor pressure | 0.75 psi ( 20 °C) |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 + H311 + H331 - H314 |
| Precautionary statements | P261 - P270 - P280 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 23/24/25-34 |
| Safety Statements | 23-26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3277 8(6.1) / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 230.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 110 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 221 °C (lit.) |
| Density | 1.37 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |



