4-Hydroxy-3-methoxyphenylboronic acid pinacol ester
ALDRICH/518786 - 98%
Synonym: 2-
CAS Number: 269410-22-2
Empirical Formula (Hill Notation): C13H19BO4
Molecular Weight: 250.10
MDL Number: MFCD02093723
Linear Formula: C13H19BO4
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| InChI | 1S/C13H19BO4/c1-12(2)13(3 |
| InChI key | WFSJROCEOJANPD-UHFFFAOYSA |
| mp | 105-109 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | COc1cc(ccc1O)B2OC(C)(C)C( |
| Application: | 4-Hydroxy-3-methoxyphenyl • In the Suzuki-Miyaura cross-coupling reaction. • To prepare ethylidenedihydroindolone • To synthesize 5,6-dihydropyrrolo[2,1-b]isoquinoline derivatives, which can be utilized as scaffolds to prepare lamellarin analogs via regioselective bromination and Suzuki cross-coupling reactions. |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 105-109 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352103 |


