1-(tert-Butyldimethylsilyloxy)-1-methoxyethene
ALDRICH/519324 - 97%
Synonym: (1,1-
CAS Number: 77086-38-5
Empirical Formula (Hill Notation): C9H20O2Si
Molecular Weight: 188.34
MDL Number: MFCD02683524
Linear Formula: (CH3)3CSi(CH3)2OC(OCH3)=CH2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 62 °C/9 mmHg (lit.) |
| density | 0.863 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C9H20O2Si/c1-8(10-5)11 |
| InChI key | UVCCWXJGWMGZAB-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | COC(=C)O[Si](C)(C)C(C)(C) |
| Application: | 1-(tert-Butyldimethylsilyloxy)-1 • Asymmetric Mukaiyama-Mannich reaction with isatin-derived ketimines to synthesize indolyl-β3, 3-aminoacid esters. • Broadrup′s synthesis of epothilone D. • Preparation of N-benzylidene benzylamine N-oxide. • Synthesis of nitroso acetals. |
| Packaging: | 1, 10 g in glass bottle |
| Symbol | GHS02 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 |
| Risk Statements | 10 |
| RIDADR | UN 1993C 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 125.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 52 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 62 °C/9 mmHg (lit.) |
| Density | 0.863 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


