2-Ethynylbenzyl alcohol
ALDRICH/520039 - 95%
CAS Number: 10602-08-1
Empirical Formula (Hill Notation): C9H8O
Molecular Weight: 132.16
MDL Number: MFCD06200681
Linear Formula: HC≡CC6H4CH2OH
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| form | solid |
| functional group | hydroxyl |
| InChI | 1S/C9H8O/c1-2-8-5-3-4-6-9 |
| InChI key | ZKCWIJQOZHADEM-UHFFFAOYSA |
| mp | 66-70 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | OCc1ccccc1C#C |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 - H319 - H334 |
| Precautionary statements | P301 + P312 + P330 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36-43 |
| Safety Statements | 26-36/37 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Purity | 95% |
| mp | 66-70 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |



