1-Ethynyl-4-methoxy-2-methylbenzene
ALDRICH/521191 - 97%
CAS Number: 74331-69-4
Empirical Formula (Hill Notation): C10H10O
Molecular Weight: 146.19
MDL Number: MFCD05865155
Linear Formula: CH3OC6H3(CH3)C≡CH
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| InChI | 1S/C10H10O/c1-4-9-5-6-10( |
| InChI key | IETBNYUYILAKFK-UHFFFAOYSA |
| mp | 30-34 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | COc1ccc(C#C)c(C)c1 |
| Application: | 1-Ethynyl-4-methoxy-2-met |
| General description: | 1-Ethynyl-4-methoxy-2-met |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H317 - H319 |
| Precautionary statements | P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36-43 |
| Safety Statements | 26-36/37 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 201.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 93.9 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| mp | 30-34 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


