2,4-Dichlorophenylboronic acid
ALDRICH/521388 - ≥95%
Synonym: 2,4-
CAS Number: 68716-47-2
Empirical Formula (Hill Notation): C6H5BCl2O2
Molecular Weight: 190.82
MDL Number: MFCD00013930
Linear Formula: Cl2C6H3B(OH)2
Product Type: Chemical
| assay | ≥95% |
| functional group | chloro |
| InChI | 1S/C6H5BCl2O2/c8-4-1-2-5( |
| InChI key | QNEGDGPAXKYZHZ-UHFFFAOYSA |
| mp | 246-249 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OB(O)c1ccc(Cl)cc1Cl |
| Application: | Reactant involved in: • Suzuki coupling reactions with alkynyl bromides or aniline / thiophenol • Selective hydroxylation to phenols Reactant involved in synthesis of biologically active molecules including: • N-hydroxyindole-2-carboxyl • Non-ATP competitive MK2 inhibitors |
| Other Notes: | Contains varying amounts of anhydride |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥95% |
| mp | 246-249 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352103 |

