4-Cyanophenylboronic acid
ALDRICH/521418 - ≥95%
Synonym: (p-
CAS Number: 126747-14-6
Empirical Formula (Hill Notation): C7H6BNO2
Molecular Weight: 146.94
MDL Number: MFCD01318968
Linear Formula: NCC6H4B(OH)2
Product Type: Chemical
| assay | ≥95% |
| functional group | nitrile |
| InChI | 1S/C7H6BNO2/c9-5-6-1-3-7( |
| InChI key | CEBAHYWORUOILU-UHFFFAOYSA |
| mp | >350 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OB(O)c1ccc(cc1)C#N |
| Application: | 4-Cyanophenylboronic acid can be used as a reactant in: • Palladium-catalyzed Suzuki-Miyaura cross-coupling in water. • Ruthenium catalyzed direct arylation of benzylic sp3 carbons of acyclic amines with arylboronates. • Ligand-free copper-catalyzed coupling of nitro arenes with arylboronic acids. • Ferric perchlorate-promoted reaction of fullerenes with various arylboronic acids to give fullerenyl boronic esters. • Phosphine-free Suzuki-Miyaura cross-coupling. • Palladacycles as effective catalysts for multicomponent reaction with allylpalladium-intermedia • Chan-Lam-type Cu-catalyzed S-arylation of thiols. • Regioselective cross-coupling reactions under modfied Suzuki and Still cross-coupling reactions with copper catalysis. • Metal-free biaryl coupling reaction in the presence of dimethyl carbonate as a solvent. • Suzuki-type cross-coupling reaction with pentavalent triarylantimony diacetates in the absence of a base. It can also be used to prepare: • Himbacine analogs as thrombin receptor antagonists and potential antiplatelet agents. • Trisulfonated calixarene upper-rim sulfonamido and their complexation with trimethyllysine epigenetic mark. • Antimalarial compounds via Suzuki cross-coupling. • Deoxyuridine derivatives. |
| Application: | Reactant involved in: • Oxidative hydroxylation • Trifluoromethylation • 1,4-Addition reactions Precursor in the synthesis of inhibitors such as: • Tpl2 kinase inhibitors • P2X7 antagonists used in the treatment of pain |
| Other Notes: | Contains varying amounts of anhydride |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Packaging: | 10 g in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P264 - P271 - P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥95% |
| mp | >350 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352103 |


