4′-Hydroxybutyranilide
ALDRICH/521779 - 97%
CAS Number: 101-91-7
Empirical Formula (Hill Notation): C10H13NO2
Molecular Weight: 179.22
EC Number: 202-988-0
MDL Number: MFCD00020150
Linear Formula: CH3CH2CH2CONHC6H4OH
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| functional group | amide |
| InChI | 1S/C10H13NO2/c1-2-3-10(13 |
| InChI key | KESXDDATSRRGAH-UHFFFAOYSA |
| mp | 137-141 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CCCC(=O)Nc1ccc(O)cc1 |
| General description: | 4′-Hydroxybutyranilide is an aromatic amide. |
| Packaging: | 500 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 137-141 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


