2-Hydroxyphenylboronic acid pinacol ester
ALDRICH/522554 - 98%
Synonym: 2-
CAS Number: 269409-97-4
Empirical Formula (Hill Notation): C12H17BO3
Molecular Weight: 220.07
MDL Number: MFCD02093754
Linear Formula: C12H17BO3
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 282 °C (lit.) |
| density | 1.05 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C12H17BO3/c1-11(2)12(3 |
| InChI key | VLROJECCXBBKPZ-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC1(C)OB(OC1(C)C)c2ccccc2 |
| Application: | Reactant involved in: • Synthesis of indolo-fused heterocyclic inhibitors of polymerase enzyme of hepatitis C • Studies of pi-interactions, electronic structure and transient UV absorption of subphthalocyanine-borate- • Synthesis of subphthalocyanine and fused-ring nicotine derivatives • Suzuki-Miyaura coupling-triflation sequence, reduction and salt formation for synthesis of hydroxylated oligoarene phosphines |
| Application: | Widely used in Suzuki coupling chemistry. |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P301 + P312 + P330 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| bp | 282 °C (lit.) |
| Density | 1.05 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352103 |


