Potassium aminetrichloroplatinate(II)
ALDRICH/522686 - 99.9% trace metals basis
Synonym: Magnus red anion salt; Potassium trichloroammineplatinate(II)
CAS Number: 13820-91-2
Empirical Formula (Hill Notation): H3Cl3KNPt
Molecular Weight: 357.57
MDL Number: MFCD00145154
Linear Formula: KPt(NH3)Cl3
Product Type: Chemical
| assay | 99.9% trace metals basis |
| form | powder |
| impurities | ≤1500.0 ppm Trace Metal Analysis |
| InChI | 1S/3ClH.K.H3N.Pt/h3*1H;;1 |
| InChI key | PIFYEDQIQOTXLO-UHFFFAOYSA |
| mp | 255 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: potassium |
| SMILES string | N.[K+].Cl[Pt-](Cl)Cl |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38-43 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99.9% trace metals basis |
| mp | 255 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352302 |

