5-Fluoro-2-methoxybenzoic acid
ALDRICH/523097 - 97%
CAS Number: 394-04-7
Empirical Formula (Hill Notation): C8H7FO3
Molecular Weight: 170.14
MDL Number: MFCD00671765
Linear Formula: FC6H3(OCH3)CO2H
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| assay | 97% |
| form | solid |
| InChI | 1S/C8H7FO3/c1-12-7-3-2-5( |
| InChI key | WPXFJBPJUGMYOD-UHFFFAOYSA |
| mp | 87-91 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: solution phase peptide synthesis |
| SMILES string | COc1ccc(F)cc1C(O)=O |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36/37/39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 87-91 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352106 |


