α-Methyl-9-anthracenemethanol
ALDRICH/523259 - 98%
CAS Number: 7512-20-1
Empirical Formula (Hill Notation): C16H14O
Molecular Weight: 222.28
MDL Number: MFCD00039422
Linear Formula: C16H14O
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | solid |
| functional group | hydroxyl |
| InChI | 1S/C16H14O/c1-11(17)16-14 |
| InChI key | WRADANNQOTZBDC-UHFFFAOYSA |
| mp | 124-128 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CC(O)c1c2ccccc2cc3ccccc13 |
| General description: | α-Methyl-9-anthracenemeth |
| Packaging: | 25 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 124-128 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

