(S)-(+)-2-Indolinemethanol
ALDRICH/523720 - 97%
CAS Number: 27640-33-1
Empirical Formula (Hill Notation): C9H11NO
Molecular Weight: 149.19
MDL Number: MFCD02683225
Linear Formula: C9H11NO
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| functional group | hydroxyl |
| InChI | 1S/C9H11NO/c11-6-8-5-7-3- |
| InChI key | GRPOFAKYHPAXNP-QMMMGPOBSA |
| mp | 66-70 °C (lit.) |
| optical activity | [α]20/D +52°, c = 1 in ethanol |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OC[C@@H]1Cc2ccccc2N1 |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 66-70 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352005 |


