cis-1,4-Hexadiene
ALDRICH/52435 - ≥99.0%
CAS Number: 7318-67-4
Empirical Formula (Hill Notation): C6H10
Molecular Weight: 82.14
EC Number: 230-783-6
MDL Number: MFCD00066517
Linear Formula: C6H10
Product Type: Chemical
| assay | ≥99.0% |
| bp | 65-66 °C (lit.) |
| density | 0.707 g/mL at 20 °C (lit.) |
| functional group | allyl |
| InChI | 1S/C6H10/c1-3-5-6-4-2/h3- |
| InChI key | PRBHEGAFLDMLAL-XQRVVYSFSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC=C/CC=C |
| General description: | cis-1,4-Hexadiene can be synthesized from the cobalt-catalyzed reaction between butadiene and ethylene. The reaction of this hydrocarbon with Fe(CO)5 affords the trans-1,3-hexadiene-iron tricarbonyl complex (I), plus a small amount of the trans,trans-2,4-hexadiene complex(II). Mechanism of the conversion of cis-1,4-hexadiene to trans-2-methyl-1,3-pentadiene, via rearrangement in the presence of a nickel catalyst has been investigated. |
| Packaging: | 5 mL in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS06,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H301 - H304 |
| Precautionary statements | P210 |
| Hazard Codes | F,Xn |
| Risk Statements | 11-65 |
| Safety Statements | 16-62 |
| RIDADR | UN 2458 3 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | -50.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | -46 °C - closed cup |
| Purity | ≥99.0% |
| bp | 65-66 °C (lit.) |
| Density | 0.707 g/mL at 20 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |




