2-Oxo-1-imidazolidinecarbonyl chloride
ALDRICH/524832 - 96%
Synonym: Ethyleneallophanoyl chloride
CAS Number: 13214-53-4
Empirical Formula (Hill Notation): C4H5ClN2O2
Molecular Weight: 148.55
EC Number: 236-185-1
MDL Number: MFCD02683529
Linear Formula: C4H5ClN2O2
Product Type: Chemical
| assay | 96% |
| functional group | chloro |
| InChI | 1S/C4H5ClN2O2/c5-3(8)7-2- |
| InChI key | NXJZQSRAFBHNLI-UHFFFAOYSA |
| mp | 147-151 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | ClC(=O)N1CCNC1=O |
| Application: | Reactant for ytterbium metal promoted reactions Reactant for synthesis of selenoesters by samarium diiodide induced reductive cleavage of Se-Se bonds |
| General description: | 2-Oxo-1-imidazolidinecarb |
| Packaging: | 10 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 96% |
| mp | 147-151 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


