4-Pyrazoleboronic acid pinacol ester
ALDRICH/525057 - 97%
Synonym: 4,4,5,5-
CAS Number: 269410-08-4
Empirical Formula (Hill Notation): C9H15BN2O2
Molecular Weight: 194.04
MDL Number: MFCD03453063
Linear Formula: (CH3)4C2O2BC3N2H3
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| InChI | 1S/C9H15BN2O2/c1-8(2)9(3, |
| InChI key | TVOJIBGZFYMWDT-UHFFFAOYSA |
| mp | 142-146 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CC1(C)OB(OC1(C)C)c2cn[nH] |
| Application: | Reagent used for • Suzuki-Miyaura cross-couplings • Ruthenium-catalyzed asymmetric hydrogenation Reagent used in preparation of inhibitors of many highly significant therapeutic enzymes and kinases containing the privileged scaffold pyrazole, including • VEGF • Aurora • Rho (ROCK) • Janus Kinase 2 (JAK) • c-MET • ALK • S-nitrosoglutathione reductase • CDC7 • Acetyl-CoA carboxylase • Prosurvival Bcl-2 protein • Viral RNA-Dependent RNA polymerase • Long Chain Fatty Acid Elongase 6 • PI3 • AKT • Chk1 • Protein Kinase B |
| Legal Information: | Product of Boron Molecular |
| Packaging: | 1, 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | 97% |
| mp | 142-146 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352103 |


