2,2,4-Trimethyl-1,3-pentanediol diisobutyrate
ALDRICH/525170 - ≥98.5%
Synonym: 1-
CAS Number: 6846-50-0
Empirical Formula (Hill Notation): C16H30O4
Molecular Weight: 286.41
EC Number: 229-934-9
MDL Number: MFCD00059267
Linear Formula: (CH3)2CHCH[O2CCH(CH3)2]C(CH3)2CH2O2CCH(CH3)2
Product Type: Chemical
| assay | ≥98.5% |
| autoignition temp. | 795 °F |
| bp | 280 °C (lit.) |
| density | 0.941 g/mL at 25 °C (lit.) |
| expl. lim. | 0.48 %, 172 °F |
| 3.1 %, 230 °F | |
| functional group | ester |
| InChI | 1S/C16H30O4/c1-10(2)13(20 |
| InChI key | OMVSWZDEEGIJJI-UHFFFAOYSA |
| mp | −70 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC(C)C(OC(=O)C(C)C)C(C)(C |
| Application: | 2,2,4-Trimethyl-1,3-penta |
| Application: | Plasticizer. |
| General description: | TXIB is also referred to as Eastman plasticizer. 2,2,4-Trimethyl-1,3-penta |
| Packaging: | 1, 4 L in glass bottle |
| Packaging: | 20 L in steel drum |
| Symbol | GHS08 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H361d - H412 |
| Precautionary statements | P202 - P273 - P280 - P308 + P313 - P405 - P501 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 276.8 °F - Non-equilibrium |
| Flash Point(C) | 136 °C - Non-equilibrium me |
| Purity | ≥98.5% |
| bp | 280 °C (lit.) |
| mp | −70 °C (lit.) |
| Density | 0.941 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


