D-Phenylalanine methyl ester hydrochloride
ALDRICH/525472 - 98%
CAS Number: 13033-84-6
Empirical Formula (Hill Notation): C10H13NO2 · HCl
Molecular Weight: 215.68
MDL Number: MFCD00066112
Linear Formula: C6H5CH2CH(NH2)CO2CH3 · HCL
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| assay | 98% |
| InChI | 1S/C10H13NO2.ClH/c1-13-10 |
| InChI key | SWVMLNPDTIFDDY-SBSPUUFOSA |
| mp | 159-163 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: solution phase peptide synthesis |
| SMILES string | Cl[H].COC(=O)[C@H](N)Cc1c |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 5, 10 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 159-163 °C (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352209 |

